מוטיבציה וקבלת החלטות: עיצוב וחיזוק המנהיגות

קבלת החלטות ומנהיגות חברתית: איתי מלר

"איך מקבלים החלטה במקום שבו כולם גוררים רגלים?" האמת היא שזה די פשוט. רוב הזמן אנחנו מחליטים - גם כאשר אנחנו לא מחליטים - אנחנו מחליטים. התובנה הזו היא קריטית בכדי להבין את אחד המנגנונים המשמעותיים ביותר במהלך חיינו: עיצוב האישיות וחיזוק המנהיג הפנימי שבתוכנו.

 

 

צריכת אלכוהול, שימוש בחומרים מסוכנים, ושימוש לרעה במדיה החברתית עומדים כולם בשורה אחת תחת הגדרה משותפת "התנהגויות סיכון". ניסיון למנוע התנהגויות אלו, ללא הבנת ההקשר הרחב שבו הן מתקיימות – חוטא למטרה, ובעזרת כלים פשוטים לתיווך ניתן להציע למתבגרים, חלופה אטרקטיבית: אישיות ייחודית, ומובחנת. במהלך ההרצאה נבנית שפה משותפת בנושא השפעות החברה, לקיחת אחריות וכישורים מנהיגותיים חיוביים, העולים במקביל להגדרות האישיות של "מותר ואסור". זאת לצד חוקים חיצוניים של "עשה ואל תעשה" (אלו יודגשו לצד הביקורתיות שחייבת לעלות במצבים בהם "אם זה מותר וחוקי – אז זה בסדר"). הדגש מבחינת התכנים יושם על כלים מעשיים לחידוד התקשורת הרגשית וליצירת אקלים בטוח ובוטח בין הילדים לבינם.

בנוסף נדון בהשפעות הסביבה על הפרט ועל עצמתו של היחיד מול לחץ חברתי – כיצד לנהוג בצמתי הכרעה. צירה המרכזי של ההרצאה נוגע ישירות בנושא בניית האישיות המנהיגותית העומדת בניגוד לכניסה למעגלי הסיכון הנ"ל.

השפה הטיפולית פונה בגובה העיניים לתלמידים, אך מניחה כלי עבודה יעילים גם לאנשי הצוות הנוכחים במפגש– תוך אמונה כי השיח בין המבוגר למתבגר הצעיר ימשיך גם בכתה, ויוביל לשינוי משמעותי בתקשורת ובאווירה הבית-ספרית, וכן בבית.

 

ישנן כמובן גם סדנאות:

 הסדנאות מבוססות על מודל הראיון המוטיבציוני וגישת משולש הזהות. בבסיסן הרעיוני, הסדנאות מסייעות לתלמידים למצוא את העוגן הרגשי שמאפשר להם לבחור בדרך פעולה אקטיבית וחיובית יותר. במהלך המפגשים מתקיימת סדנה המלווה במצגת ובסרטונים, לצד מתן כלים פרקטיים ליצירת תחושת מסוגלות אישית. 

gaelle marcel 8992 unsplash2

אורך כל מפגש - 2 ש"א (כ90 דק') ללא הפסקה, מספר המפגשים משתנה בהתאם לצרכי המערכת, ואילו התכנים משתנים לפי צרכי הקבוצה ומאפייניה. הקבועים במפגשים שאינם משתנים הנם: המטרה והנרטיב. ככל שייקחו הנערים אחריות וינקטו בדרך של פעולה אקטיבית, כך תשתנה גישתם לסביבתם, וגישת הסביבה אליהם. כדוגמה, במהלך המפגשים, נסייע "לשייף" את תחושת ההצלחה שחוו התלמידים במקרים בהם לא נתנה תמורה חומרנית לפעולתם (התנדבות, עזרה לזולת, סיוע ותמיכה חברית \ משפחתית), ויודגש הפער שבין הרצוי למצוי. לפי מחקרי עומק, נערים מעורבים ומתנדבים - חשופים פחות להתנגויות סיכון באופן דרמטי, ובנוסף הנ"ל מראים שיפור ביכולתם החברתית והרגשית. 

 

ההרצאה מומלצת במיוחד, מלווה במצגת צבעונית וקצבית ומתובלת בהומור רב. "איתי הוא מרצה רב חסד, המסוגל להפנט אליו את התלמידים הקשים ביותר... כמורה שזכתה לשמוע הרצאות רבות מספור, אני יכולה להעיד כי זו אחת מהטובות ששמעתי...." (אילנה, רכזת שכבה ישיבת אמי"ת)

המרצה איתי מלר, הנו בעל תואר שני בחקר סכסוכים וגישור McDr Ma (בעל תעודת מגשר) מאוניברסיטת תל אביב.