הרשת הלא חברתית

משחקים ביחד? או בדידות במסווה של כיף

כיצד ניתן לכבות את המכשירים הסלולריים מבלי "להרוג את הישות הווירטואלית"? הרצאת מניעת סיכוני רשת, או בשמה השני: "גלישה בטוחה וחברים אמיתיים". האווירה החברתית הנפוצה כיום בבתי הספר היסודיים, מלחיצה ומטילה צל כבד על צמיחה ערכית תקינה של ילדינו. בבתי הספר התיכונים ובחט"ב המצב אף גובל בפלילים, במקרים של חשיפת תכנים לא ראויים ו"ביוש" (שיימינג) ברשתות החברתיות.

 מטרתה המוצהרת של ההרצאה הנה פתיחת דיאלוג עם הילדים אשר תאפשר שיח דרכו יוכלו לשאול שאלות הנוגעות לעצמם ולסביבתם הקרובה – ולהסיר את המעטה החברתי מהקונצנזוס של "התנהגות העדר". הרציונאל העומד בבסיס המפגש הוא בעל אוריינטציה מנהיגותית-חברתית מובהקת: מרגע שיחושו הילדים בכך שסקרנותם לתהליכים החברתיים סביבם מתחזקת – כך תתעצם תחושת המחויבות למנהיג הפנימי - אשר לו אנו מייחלים כאנשי חינוך.

במהלך ההרצאה נוצרת משותפת בנושא האינטרנט והרשתות החברתיות – כמותגי צריכה חברתיים; השפעות החברה, לקיחת אחריות ועל כישורים מנהיגותיים חיוביים. נדון בהגדרות האישיות של "מותר ואסור", לצד חוקים חיצוניים של "עשה ואל תעשה" ( דגש על חרמות ועל "לייקים" לקבוצות שנאה שונות). נדון בהשפעות הסביבה על הפרט ועל עוצמתו של היחיד מול לחץ חברתי – כיצד לנהוג במצבי לחץ.

ההרצאות מיועדות לציבור הכללי ולציבור הממלכתי דתי, ומכוונות לקשיים הנגזרים מהפער המתקיים בתקשורת שבין עולמם של המתבגרים לעולם המבוגרים. כאשר קהל התלמידים או התלמידות מורכב מתלמידי הממ"ד,  מטופלות הבעיות הללו באופן ספציפי גם מהזווית התרבותית תוך כדי התחשבות ברגישויות הקיימות בקרב ציבור זה. הנושאים עליהם מושם הדגש משתנים בהתאמה בין שכבות הגיל, וביניהם: סכנות ברשת, גלישה בטוחה, חשיפה לתכנים בעייתיים, התמכרות לחומרים פורנוגרפיים, אלכוהול, אלימות ווירטואלית, אלימות מינית, ומניעת שימוש בסמים.

המרצה: איתי מלר (M.A-Mc.D.r), מנהל מרכז "מנהיגות לשינוי חברתי". מתמחה בנתק שבין עולם המבוגרים לעולם המתבגרים, מנחה ומגשר מוסמך של אונ' ת"א

הרצאה מומלצת בנושא טעון, המציע גישה מעשית לשיפור האקלים הבית ספרי.