קהל יעד בתי ספר מתבגרים וצהל


כיצד ניתן לכבות את המכשירים הסלולריים מבלי "להרוג את הישות הווירטואלית"? הרצאת מניעת סיכוני רשת, או בשמה השני: "גלישה בטוחה וחברים אמיתיים". האווירה החברתית הנפוצה כיום בבתי הספר היסודיים, מלחיצה ומטילה צל כבד על צמיחה ערכית תקינה של ילדינו. בבתי הספר התיכונים ובחט"ב המצב אף גובל בפלילים, במקרים של חשיפת תכנים לא ראויים ו"ביוש" (שיימינג) ברשתות החברתיות.  מטרתה המוצהרת של ההרצאה הנה פתיחת דיאלוג עם הילדים אשר תאפשר שיח דרכו יוכלו לשאול שאלות הנוגעות לעצמם ולסביבתם הקרובה – ולהסיר את המעטה החברתי מהקונצנזוס של "התנהגות העדר". הרציונאל העומד בבסיס המפגש הוא בעל אוריינטציה מנהיגותית-חברתית מובהקת: מרגע שיחושו הילדים בכך שסקרנותם לתהליכים החברתיים סביבם מתחזקת – כך תתעצם תחושת המחויבות למנהיג הפנימי - אשר לו אנו מייחלים כאנשי חינוך. במהלך ההרצאה נוצרת משותפת בנושא האינטרנט והרשתות החברתיות – כמותגי צריכה חברתיים; השפעות החברה, לקיחת אחריות ועל כישורים מנהיגותיים חיוביים. נדון בהגדרות האישיות של "מותר ואסור", לצד חוקים חיצוניים של "עשה ואל תעשה" ( דגש על חרמות ועל "לייקים" לקבוצות שנאה שונות). נדון בהשפעות הסביבה על הפרט ועל עוצמתו של היחיד מול לחץ חברתי – כיצד לנהוג במצבי לחץ.

קרא עוד >

"עישון ונזקיו": הרצאה מרתקת וקצבית, בנושא סיגריות ונרגילות - ומה שביניהן. המפגש הינו כלי מקיף והכרחי להתמודדות עם פער הידע הקיים בקרב הנוער והיא ניתנת לקהל צעיר בכיתות ו' – ט'. במהלך ההרצאה ניתן דגש על מתן כלים ביקורתיים לילדים ונוער עד גיל חטיבות הביניים. הראציונאל העומד בבסיס הרעיון המרכזי, הוא חברתי בעיקרו. כיצד עלינו להבחין בין טוב לרע, כאשר גם המבוגרים בסביבתנו משתמשים במוצרי טבק (כמו גם קפה ואלכוהול). בסדנה, ינתן מידע מקיף הנוגע לעולם התוכן של מוצרי הטבק, והשפעותיהם על גוף האדם ונפשו, וכן כלים נוספים להתמודדות עם לחץ חברתי.

קרא עוד >

 "מיניות עכשיו! אבל לפני שתמשיכו, עצרו שניה ותקשיבו! באמת שהגיע הזמן לדבר על הדברים באופן גלוי. אבל רק רגע, לפני שאתם חוזרים לשוטט ברשתות החברתיות ולצרוך את התוכן "החינוכי" שמחליף את ההדרכה שלנו המבוגרים, רציתי שתדעו משהו. אנחנו בעדכן ובעדכם אבל אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה שלכם כי ללא עזרתכם, לעולם לא יתחולל שינוי חברתי שיביא לעתיד טוב יותר" (מתוך ההרצאה "מין מיניות ואינסטגרם" לחט"ב. זו ההרצאה השניה בסדרה "סקס סמים ויוטיוב" המיועדת לתלמידי תיכון).

קרא עוד >

אלכוהול, הפך להיות שחקן מרכזי בתחום החברתי כיום, זאת חרף מאמצי המערכת למנוע את ההתדרדרות. כשמתבוננים על התופעה מגובה עיני המתבגרים - מתגלה תמונה מטרידה למדי. בהיעדר כלים אחרים לתקשורת בין אישית: האלכוהול הוא החלופה הזמינה ביותר לפתרון הקשיים התקשורתיים. איך קורה שבמלכודת הזו נופלים לא רק הבנים (הרואים באלכוהול הזדמנות לבילוי \ תקשורת \ נחמה \ זרז לתקשורת מינית), אלא גם הבנות המוכנות לקחת חלק בביטון מעמדו של האלכוהול כמרכיב מרכזי ביצירת הנורמות התקשורתיות כיום - כאשר הן רק "זורמות"? מה בהרצאה? מניעת סיכון באופן יעיל: בשילוב מרצונם של הנערים בשינוי... שימוש במצגת, סרטונים והרבה הומור. מידע רלוונטי בגובה העיניים, כלים ביקורתיים, מנהיגות חברתית כחלופה להשפעה חברתית שלילית, תקשורת רגשית, ושימת גדש על ההפרדה שבין עולם המדיה ה"חברתית" לבין העולם האמתי. זו הרצאה קלילה, הנוגעת בנושאים "כבדים" ללא שימוש בפרובוקציות ובתכנים "בעייתיים" מדי... ההרצאה מציעה פתרון, ייחודי, ומאפשרת לתלמידים לרכוש כלים המסייעים להם בשינוי חברתי משמעותי. 

קרא עוד >

מדובר על מפגשים בני 90 דק' שמטרתם לפתוח צוהר לעולם התוכן של הילדים – בעזרתם. כלומר,המחנכת, היא חלק פעיל במפגש, והיא זו שצריכה "לדוג" את הנושאים הסיכוניים שמעלים הילדים במהלך המפגש.המטרה העיקרית היא לייצר שיח המציג את התנהגויות הסיכון של הילדים כמוקצה ושלילי, ואילו מנהיגות וחברות הינן הצדהחיובי והערכי של המתרס.

קרא עוד >

האנונימיות והיכולת לערוך את תגובותינו בשימוש הנרחב במדיה הדיגיטלית, הנם חלקיק מהסיבות לתופעת האלימות אשר צפה בכל פינה בחיינו. מבוגרים אשר מבחינים בין העולם הווירטואלי לזה האמיתי, מתקשים לעשות את ההפרדה וחווים תסכולים רבים כתוצאה מחשיפה לתכנים לא הולמים ולטוקבקים פוגעניים. בני הנוער נחשפים לאפס הסובלנות בעיקר בחיי היום יום, אך התיקון ניצב בבסיס הבעיה - התקשורת. אנו אמנם חלק מאותה המערכת, אך כאשר ניתן להגיע לעמק השווה באמצעות שיח מקרב, ניתן גם למנוע מקרים של אלימות מתפרצת. כיום הקושי טמון בחשש מפני ההמון, אשר כך נראה - מחזיק בגאון בדגל האלימות כשפת הרחוב הבסיסית. במהלך המפגש מוסרת המסכה מעל פניה של האלימות, ומוצגת האמת שמתחתיה: האלימות הנה נשקם של החלשים: הלא החזקים אינם זקוקים להוכחה שהם כאלה (במקרה זה - בדמות פגיעה בקורבנותיהם)

קרא עוד >

חשיפת יתר לתכנים מיניים ופורנוגרפיים מגיל צעיר מציבה את אחד האתגרים החינוכיים המורכבים ביותר: כיצד לאפשר למתבגרים שלנו לחוות את התקופה הסוערת בחייהם באופן מעצים ובונה - בעידן בו מתה התמימות? ההרצאה פונה בגובה העיניים לבני הנוער החשופים מגיל צעיר לתכנים בעייתיים ברשתות החברתיות ובאינטרנט. החשיפה לתכנים פורנוגרפיים, בונה בקרב המתבגרים דימוי גוף ומודל יופי (ומיני) שאינם ניתנים להשגה. למעשה צריכת תכנים מיניים ברשת, משפיעה על אותו המרכז במוח אשר אחראי על הפרשת הדופמין - ממש בדומה למה שקורה כאשר צורכים סמים - סף הגירוי הולך ועולה. העניין במין ובמיניות מתחיל כבר בשלבים המוקדמים של ההתבגרות, כלומר כבר בבית הספר היסודי. הילדים שמתבגרים מהר יותר מאי פעם, מוצאים את כל התשובות במקום הגרוע ביותר - והוא המקום הטבעי עבורם: הרשת, והרשתות החברתיות. מכאן, המרחק לשימוש ב"זרזי תקשורת" כגון אלכוהול, סמים או שימוש מוקדם במיניות - אינו גדול. שם ההרצאה נגזר מסדר האירועים: סקס, סמים - ויוטיוב... גם אם לא בהכרח בסדר קבוע מראש.   

קרא עוד >

לאחר פרסום דו"ח הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, ניכר כי קימת עליה מדאיגה בשימוש בני נוער במריחואנה. הממצאים אינם מפתיעים. השיח הציבורי הרחב, מאדיר את השימוש בסם והמסרים החברתיים מציעים לכל מתבונן – לחשוב מחדש על הצורך במניעת השימוש ב"סמים קלים" ולעבור למתכונת רגולטורית של ליגליזציה של הקנאביס. יש מה לעשות. תמיד... רק מה, אנחנו נוטים לוותר ולקבל את המציאות החברתית בה השיח נפרץ. חשוב לי לציין כי אין (ולא אמורה להיות) בעיה מהותית עם מתן מריחואנה רפואית לחולים הזקוקים לכך, אך מכאן ועד חלוקת מריחואנה לכ-ו-ל-ם... המרחק גדול. הסיבה המשמעותית בגינה עלינו להגדיר גבולות בעידוד צריכת המריחואנה בקרב בני הנוער היא שבמהלך גיל ההתבגרות, כל "סטלה" גובה מחיר בעיצוב מבנה המוח של המתבגר. ומכאן, רק ניתן לטווח את המסר כי אין בעיה עם המון דברים שמבוגרים "יכולים לעשות", אך מומלץ להמתין עם חיבוק ההמונים לצמח הירקרק, בדיוק כמו שלא מומלץ לעודד צפייה בחומרים פורנוגרפיים בגיל צעיר (אם בכלל), מתוך ההנחה שיהיו לכך השלכות שליליות על התפתחות האישיות והמוח בגיל המשמעותי ביותר... גיל ההתבגרות. הרצאה מומלצת!!! ותכנית ההתערבות עוד יותר!!!!

קרא עוד >

מה הקשר בין מותגים, רשתות חברתיות ומנהיגות חברתית? האם באמת ניתן לשנות מציאות חברתית? האם כל אחד יכול להיות מנהיג? ולמה לי לנסות איפה שאחרים לפני - לא הצליחו? ההרצאה המשפיעה ביותר, אשר יצרה את הבסיס לשינויי אקלים משמעותיים בבית הספר. ההרצאה מציעה למשתתפים כלים מעשיים לשליטה ולשיפור חייהם במישור המשפחתי, החברתי ולבסוף גם במישור הקהילתי. המחשבה שניתן להצמיח מנהיג מכל אחד ואחת מהמשתתפים, היא העומדת בבסיס ההרצאה. כיום יותר מאי פעם, אנו חשים פחות מסוגלים לבצע שינוי משמעותי בסביבתנו. ההרצאה מניחה את היסודות לשינוי כזה - ומציידת את התלמידים ומחשבה ביקורתית וברוח גבית, הקוראת לסולידריות חברתית מחד, ולדגש על האינדיבידואל וייחודו מאידך. בהרצאה עולים נושאים חמים כגון: מניעת סיכון, צריכת אלכוהול, עישון וסמים. ועולות השאלות הנוגעות לנורמות החברתיות - ולצורך בשינוי המצב. המפגש מניח יסודות לשיח ערכי ומשמעותי היוצר את הבסיס הטוב ביותר לשאלת שאלות מהותיות בקרב המתבגרים בעידן הדיגיטלי.  

קרא עוד >

מדוע תכניות מניעת הסמים והאלכוהול לא מצליחות לייצר שינוי משמעותי בנושא זה? מזה שנים שמניעת סיכון מתבססת על רטוריקה של הפחדה. ההרצאה הזו משנה את כללי המשחק. עולם הסמים ותרבות הפנאי, משולבים ומעוררים זה את זה. כאשר חושפים את הקשר שבין מושג ההנאה לתרבות הסמים והסיכון, קל יותר לדבר על מניעה - ופחות על הפחדה. ההרצאות והסדנאות מאפשרות הצצה לעולם בני הנוער המחפשים אחר מסגרות שייכות - וקבוצת שווים, בכל מחיר...

קרא עוד >